MINER A-350 MANYETİK DEDEKTÖR

Fiyatı
  1.750,00 KDV Dahil
Kazancınız %  8  I  140,00 
Ürün Taksitli Fiyatı
  1.890,00 
KDV Dahil
Teslimat Bilgileri :1-4 gün
Stok Durumu: Stoklarda Var
  İstek Listeme Ekle
 Yorum ve Önerileriniz

Açıklama


MINER A-350 MANYETİK DEDEKTÖR

Manyetik dedektör, yeraltında gömülü olan cisimleri tespit edebilmek için kullanılır.

 

MANYETİK SAPMA NİÇİN OLUR?

Yeraltına uzun yıllar önce gömülmüş manyetik maddenin (özellikle metal) olduğu noktada; hem gömülü metalden, hem de maddenin üzerini örten bozulmuş topraktan kaynaklanan manyetik bir sapma oluşur. O noktada dünyanın doğal manyetik alanı değişir.

 

TESPİT:

Cihaz, dünyanın doğal manyetik alanı iki eksenli olarak ölçer, ne dönüştürür, bu yönde meydana gelen sapmayı tespit eder, gömülü maddenin bulunmasını sağlar.

define dedektörleri

UYARI:

Cihazın zayıf manyetik alan tespitinde ekrandaki sayısal değer değişir, yön göstergesi sapar, güçlü manyetik alan tespitinde ekranında uyarı yazısı (WARN) belirir.

 

DERİNLİK:

Derinlik sınırı yoktur; çünkü cihaz yeraltına sinyal göndermek yerine, yeraltından gelen manyetik sinyali algılar. Birçok dedektörün ulaşamadığı derinliklerden tespit yapabilir.

 

BÜYÜKLÜK:

Boyutları: 11 cm x 6 cm x 2 cm (cep telefonu büyüklüğündedir, çok hafiftir)

 

GÜÇ:

Bir adet 3 Volt lityum pil ile günlerce çalışır.

 

DİĞER ÖZELLİKLER:

Ekran ışığı vardır, ayarlanması çok kolaydır, taramayı gerçek zamanlı yapar.

 

 

 

Yukarıdaki çizimde; kullanıcı, Miner A-350 ile arazide araştırma yapıyor. Yeraltında gömülü olan manyetik madde; kendi çevresinde, dünyanın doğal manyetik alanından farklı bir manyetik alan yaratıyor. Miner A-350 ile sahada dolaşan kullanıcı, manyetik maddenin üzerine geldiğinde, cihaz manyetik değişimi tespit edecektir.

 

 

 

 

MINER A-350 MANYETİK DEDEKTÖR İLE ARAŞTIRMA NASIL YAPILIR?

 

 

1) Cihazın manyetik alan ayarı tek tuşa basılarak yapılır. Cihaz dünyanın doğal manyetik alanını hafızaya kaydeder.

 

2) Kullanıcı cihazı eline alır ve ölçüm hattı doğrultusunda hareket eder.

 

3) Gömülmüş bir maddenin olduğu, kazılmış, bozulmuş, dolgu toprak ile karşılaşılınca cihazın ekranında değişim olur..

 

4) Eğer uzun yıllar önce gömülmüş olan madde manyetik bir metal ise; cihazın ekranındaki değişime ek olarak, "WARN" (uyarı) yazısı belirir.

 

Gömülmüş olan metalin yeri tespit edilir.

 

 

 

 

DİKKAT:

Gömülü maddenin kaç metre derinde olduğunun önemi yoktur. Gömülü madde ne kadar derinde olursa olsun, toprağın manyetik değişiminden faydalanılarak dolaylı yoldan bulunabilir.

 

ARKEOLOJİK ALANLARIN TESPİTİ

 

Toprak içinde bulunan dağılmış ve gelişigüzel yönlenmiş (kırmızı oklar) manyetik elementler, yüksek sıcaklık sonrası soğumayla birlikte o anki manyetik alana (mavi oklar) göre yönlenir. Antikçağda, metal ve toprak eşya üretim yerlerindeki yüksek sıcaklık veya yangınlar, üretilen eşyaların manyetik yapısını o günkü doğal manyetik alana göre yönlendirmiştir.

Günümüzdeki doğal manyetik alan, o tarihlerdekinden farklıdır. Bu farklılıktan yararlanılarak antik kentler, antik maden ocakları, antik fırınlar, manyetik metaller tespit edilebilir.

Manyetik metallerden yapılmış eşyalar, büyüklüklerine ve manyetik element içeriklerine göre dünyanın doğal manyetik alanının yönünü saptırabilirler. Bu sapmayı Miner A-350 ile görebilmek mümkündür.

 

YERALTINDA GÖMÜLÜ OLAN MADDELERİN TESPİTİ

 

(a) Yukarıdaki örnekte farklı mineral içeriğine ve manyetik özelliğine sahip toprak katmanları var.

                                          

(b) Bir miktar toprak kazılarak kenara konuluyor. Kenara konulan toprak, farklı manyetik özelliğe sahip yerüstü ve yeraltı toprağının bir karışımı. Yerüstü 100 birim, yeraltı 50 birim manyetik özelliğe sahip. Toprağın üzerinde bir cisim var.                               

 

(c) Cisim açılan boşluğa yerleştiriliyor.                                                           

 

(d) Boşluk, kenara atılmış toprak ile dolduruluyor. Cisim; karışmış, yer değiştirmiş ve bozulmuş toprağın altında kalarak gömülmüş oluyor.

 

(e) ve (f) Zaman geçtikçe; fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkiler sebebiyle, karışmış, bozulmuş ve yer değiştirmiş toprağın çevresindeki toprağa göre manyetik etkisi belirginleşiyor.

 

Toprağın mineral içeriğinin manyetik şiddetine etkisi büyüktür. Bir maddeyi yeraltına gömmek için bir çukur açılacak, madde çukura yerleştirilecek, çukurun üzeri kapatılacaktır. Bu işlem sırasında toprağın yeri ve yapısı değişecek, toprak karışacak, manyetik mineraller yer değiştirecektir. Kazma-gömme işlemi sebebiyle yer değiştirmiş, bozulmuş ve karıştırılmış toprak ile bozulmamış toprak arasında manyetik farklılık görülebilir. Fiziksel, kimyasal, biyolojik etkiler ile zaman geçtikçe bu fark belirginleşebilir. Bu fark sayesinde gömülü olan madde (manyetik olsun-olmasın) Miner A-350 ile dolaylı olarak bulunabilir.

 

DERİNLİK: Miner A-350'nin bir derinlik sınırı yoktur. Cihaz yeraltına sinyal göndermek yerine, yeraltından gelen manyetik sinyali test eder. Bir madde ne kadar derine gömülürse, ne kadar fazla toprağın yeri değiştirilirse, bu işlemin üzerinden ne kadar uzun süre geçerse, manyetik sapma o kadar belirgin olacağından, gömülü maddenin tespiti kolaylaşacaktır.

 

Yapı malzemesi olan toprak taşınır, değişik malzemelerle karıştırılır, depolanır ve kullanılır. Bu işlem toprağın temel özelliklerini değiştirir. Temel özellikler arasında gözeneklilik, yapışkanlık, iletkenlik, geçirgenlik, duraylılık sayılabilir. Bu tür özellikler kazılmamış yerlere göre farklı olacaktır.

Taşınan, karıştırılan ve dolgu malzemesi olarak kullanılan toprak, daha gevşektir veya daha gözeneklidir. Bu toprak çevresine göre daha az ya da daha çok iletkenlik ile farklı manyetik özellik gösterebilir.
Taksit Sayısı
Taksit Tutarı
Toplam Tutar (KDV Dahil)
2
1.020,60 
2.041,20 
Anlaşmalı Bankalar YAPI KREDİ/VAKIFBANK/ALBARAKA. Taksit Oranlarına +6 Taksit Banka Kampanyası vardır.(100 TL Üzeri)

Yorumlar

Yeni Ürünler
DEEP FİNDER VLF YENİ..!!! TEK DÜĞMELİ AÇ ARA TOPRAK BALANS AYARI İSTEMEZ KIYMETSİZ METAL GÖRMEZ
2.200,00

 

YENİİ DEEP FİNDER X-3 YER ALTI GÖRÜNTÜLEME CİHAZI
28.000,00

 

DEEP FİNDER X2 YER ALTI GÖRÜNTÜLEME CİHAZI 2D VE 3D GÖRÜNTÜLEME
9.900,00

 

DEEP FİNDER X-2 PLUS
18.000,00

 

DEEP FINDER VLF KIYMETSİZ METAL AYIRIMLI DEDEKTÖR
1.800,00